Yönetici Koçluğu

Günümüz dünyasında şartlar ve araçlar o kadar hızlı değişiyor ki, bazen “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” sözü bile yetersiz kalabiliyor. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile organizasyonel yapılar, görev tanımları gibi görece makro kavramların yanı sıra çalışanların bakış açıları ve istekleri de değişimden etkileniyor.

Üst ve orta düzey yöneticiler profesyonel bir koç ile çalışarak hem kişisel hem de profesyonel yaşamda karşılaştıkları sorunlara kalıcı ve etkili çözümler üretebilir, tarafsız ve bağımsız bir gelişme ortamında vizyon sahibi liderlere dönüşerek değişimi yönlendirebilirler.

Yönetici koçluğu, koçun uzman rolünü üstlendiği  olaylarda, daha çok yöneticinin farkındalığını, öğrendiklerini, gelişimini ve seçimlerini yönlendirdiği durumlar arasında değişiklik gösteren bir süreci kapsar. Bu koçluk biçimi, temelde beceri gelişimini ve performansa odaklanmayı içerirken, genel gelişime de fırsat verir.

Danışanlar ve koçlar yapılacak eşleştirmeler doğrultusunda kendi aralarında belirleyecekleri tarih, saat ve yerlerde buluşarak koçluk seanslarını gerçekleştirirler. 
 
Önceden belirlenen sayı ve sıklıkta gerçekleştirilen seanslar sonunda bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştirilir.

Hizmetin devamı süresince danışanın ve sponsorun isteğine bağlı olarak değerlendirme görüşmeleri düzenlenebilir.

Neden Profesyonel Yönetici Koçluğu?

Koçluk yetkinlikleri artık temel iş becerileri olarak görülüyor: Kısa süre öncesine kadar koçluk “arızayı gidermek” amaçlı bir terapi çeşidi olarak görülürken artık temel yetkinlikleri iş tanımlarına ve performans değerlendirmelerine ilk sıradan giren bir meslek olarak anılıyor. Liderlerin insan geliştirme kabiliyeti, kurumsal bir öncelik haline geliyor.

Yöneticilerin ‘benim dediğim olacak’ yaklaşımının yerini yeni bir profesyonellik alıyor: Yöneticilerin alanlarında uzman olmalarının yanı sıra ekiplerini geliştirmek ve uyumlu çalışma ortamı yaratarak performansı arttırmak konusunda da beceri göstermeleri gerekiyor. Liderler ekiplerinin inisiyatiflerini ve yaratıcılıklarını geliştirmenin öğrenilebilir bir beceri olduğunu artık biliyorlar

Koçluk becerileri, toplantılar için vazgeçilmez bir özellik olarak görülüyor: Çok fazla toplantıya girip çıkmaktan gün geçtikçe daha fazla yorulan çalışanların şikayetleriyle birlikte yöneticiler artık daha derin bir anlayış sağlamak için, soru sormak gibi koçluk becerilerini uygulamanın, bu toplantıların değerini artırdığını anlıyorlar.

Yönetici Koçluğu kurumların kendi yöneticilerine sağladığı yada yöneticilerin kendi gelişimlerinde önemli bir gelişim sağlayacağı bir gelişim fırsatıdır.

Yöneticilerin yönetim yetkinlikleri kullanılarak;

√ Yönetim yetkinliklerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi,

√ Potansiyellerinin açığa çıkarılması,

√ Kişilerin kendilerini tanıması ve farkındalık kazanması

√ Etkili yönetim becerileri sergileyerek ekiplerin daha etkin yönetilmesine hizmet eder.

Yönetici Koçluğu, rekabette öne geçilmek istendiğinde, ekiplerin takım olma duygusunun desteklenmesinde, özellikle şirketlerin önemli değişim süreçlerinde, organizasyon dönemlerinde, şirket birleşmelerinden sonra, şirket sahipliği değişimlerinde, potansiyeli yüksek kişilerin yöneticiliğe geçişinde, orta kademe yöneticilerin üst kademe yöneticiliğe terfilerinin hazırlık dönemlerinde, yöneticilerin desteklenmesinde önemli katkı sağlayan bir metottur. Yöneticiler ile birebir yapılan koçluk seanslarının ana hedefi yetkinlik geliştirmektir. Kurumun Yetkinlik Ölçümleri veya değişen Stratejileri baz alınarak üzerinde çalışılacak yetkinlikler hedeflenir

◦ Performans değerlendirme

◦ Yetkinlik değerlendirme

 ◦ 360 derece değerlendirme (özellikle Müşterilerinin geri bildirimi)

◦ Yöneticisinin geri-bildirimi

◦ Yeni pozisyonlar için gelişmesi istenen yeni yetkinlikler Koçluk çalışması için girdi oluşturur.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Yönetici Koçluğu eğitimi için detaylı bilgi için :

İzmir Yönetici Koçluğu  Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimi için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli  Yönetici Koçluğu Eğitimi için  0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla Yönetici Koçluğu Eğitimi için   0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yönetici koçluğu nedir - yönetici koçu - yönetici koçluğu eğitimi - yönetici koçluğu kitap -

Yorumlar