Yönetici Koçluğunda Süreç Nasıl İşler?

İş yaşamınız içerisinde yükselmek mi istiyorsunuz? İşiniz ve özel yaşamınızı dengelemeyi istiyor musunuz? Çalışma arkadaşlarınızla daha uyumlu bir şekilde çalışmak ister misiniz? Daha verimli ve etkili bir yönetici olmayı mı amaçlıyorsunuz? Bulunduğunuz konum içerisinde saygı duyulan bir yönetici olmayı mı arzuluyorsunuz? Kendinizi geliştirerek alanınızda güvenilir bir kaynak durumunda olmayı mı hedefliyorsunuz? Zamanınızı en verimli biçimde kullanmayı mı istiyorsunuz? Yanınızda çalışan kişilerle daha iyi ve etkili bir şekilde ilişki kurmak mı istiyorsunuz? Kriz zamanlarında panik yapmadan yeni fırsatları yakalamayı istiyor musunuz? Eksik olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinizi keşfedip onlar üzerinde ciddi bir şekilde çalışmayı istiyor musunuz? Bulunduğunuz noktadan daha ileri bir noktaya gitmeyi mi istiyorsunuz? Yönetici koçu ile çalışmak ,danışana ; Vizyoner bakış acısı ,gelecek inşası için gerekli ,gelecek ön görüsü ile hareket becerisi kazandıracaktır. Bütün başarılı liderlerin ortak özelliği olan etkinlik için gereken donanımlara sahip olacaktır.

- Dünya –ekonomi-çevre-politika-siyaset-sektör- v.b Şuan olup biteni –gelecekte ne olup biteceğini ön görme becerisi kazanır.Bilirki büyük veya küçük değişik katman ve seviyedeki değişimler kurumu direk veya dolaylı olarak etkiler.Bekleyip göreyim dediğinde ise sadece rakiplerinin başarılarını görür.

- Her şeyi kontrol ederek vakit harcamaz.Sonuçları kontrol eder , Kontrolünü kaybetmez.Disiplin sahibidir ama zulmetmez.Her şeyin bir şeyle bir şeyin her şeyle bağlantısını kurar.Ne yaptığını bilir yaptığının ne olduğunu bilir.

 - Satandart üstü lider yönetici objektiftir.Objektif olmayı başaramayan bir lider yöneticinin, başkalarını anlayamayacağını bilir.Çalışanlarını anlamadan kurumsal bir başarı kültürü olmayacağını fark eder.

Yönetici Koçluğu Eğitiminin İçeriği: Etik kurallara göre hareket etmek ve profesyonel standartları sağlamak, Koçluk diyaloglarını belirlemek, Danışan ile Birlikte İlişki ağını Oluşturmak: Danışan ile güven ve yakınlık bağı kurmak, Ortak dil belirleme uygulaması, Etkin bir şekilde İletişim Kurmak: Direkt iletişim kurma yöntemleri, Güçlü soru sorma teknikleri, Farkındalık oluşturmak, Eylem tasarlama teknikleri, İçerisinde olunan durum ile ilgili analiz anketlerini yönetme ve uygulama,

Yönetici Koçluğunda Süreç Nasıl İşler?

Yöneticilerin hem kendileri, hem de kurumları ile iletişimini geliştirir. İş ve özel yaşam alanları arasında denge kurmasını ve bu dengeyi korumasını sağlar. Hedeflerini önceliklerine göre yapılandırmayı ve söz konusu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirmesini destekler. Yöneticiler bu süreci liderlik, yönetim becerileri ve takım oluşturma gibi yetkinliklerini geliştirmiş olarak sonuçlandırırlar.

İş hayatında başarı pek çok bileşenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu bileşenlerden teknik olanları için yıllarca eğitim alınırken, psikolojik ve felsefi alanlar için gelişim yetersiz kalabilmektedir. Yöneticilerin durup, hayatlarına ve kendilerine bakarak, yeni hedefler ve yeni davranışlar geliştirmesine ihtiyaç olmaktadır. İşte Yönetici koçluğu bu noktada devreye girmektedir.

Yönetici Koçluğunda yöneticilerin daha etkin liderlik ve yöneticilik yapabilmeleri, ekipleriyle birlikte daha verimli sonuçlar elde edebilmeleri için koçluk becerilerini bir araç olarak kullanarak modern yönetim sistemini benimsemelerini amaçlar. Bilgi vermenin yanı sıra bir davranış geliştirme eğitimi olup, katılımcılarda konuya ilişkin temel davranış kalıplarının idrak edilmesini ve uygulamaya sokulmasını amaçlar.

Yönetici bu özelliklerini kaybetmeye başladığında, iletişim kurmakta, hedef belirlemekte, takımını yönetmekte zorlanmaya başlar. Bu durum yöneticinin mutsuz ve stresli olmasına sebep olur. Bu durum yöneticinin verimini düşürür. Yönetici bahaneler üretmeye ve bunlara kendisinin dışındaki etkenlerin sebep olduğunu düşünmeye başlar. Bu başlangıç kısmı Çözülmediğinde kaliteli bir yöneticinin kaybedilmesine kadar gider.

 
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Yönetici Koçluğu eğitimi için detaylı bilgi için :

İzmir Yönetici Koçluğu  Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimi için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli  Yönetici Koçluğu Eğitimi için  0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Yönetici koçluğu - Yönetici Koçluğu Eğitimi -

Yorumlar