Yönetici Koçluğunun Kurum İçin Faydaları Nelerdir?

Yönetici koçu lidere ne gibi yararlar sağlıyor? Bunu anlatmak için örnek olarak verilebilecek uluslararası bir şirket var. Bu şirketin üst düzey yöneticilerinden birisi koçluk hizmeti aldı. Bu kişi uzun zamandır ekibini son derece iyi bir şekilde yöneten ve herkesin güvenini kazanmış biriydi. Fakat, bu kişi son zamanlarda diğer tüm yönetim konularında ekibine dağıtacağı yeni bir göreve terfi etmişti. Yeni görevi CEO’yu, diğer üst düzey yöneticileri ve yönetim kurulunu destekleme konusu üzerineydi. Kendisinden aynı zamanda global yatırımcı topluluğu ile konuşması da talep edilmişti. O zamana kadar edindiği tecrübe yeni işinde yararlı olmayacaktı. Geçmiş deneyimleriyle edindiği liderlik tutumu, üst düzey olmayan yöneticilerle, başka firmaların yöneticileriyle ya da global finans grubuyla iletişimi adına uygun değildi. Kısa bir zaman sonra CEO’nun düşüncelerini sürekli olarak hatalı bulan, bir sorun makinesi şeklinde görülmeye başlamıştı. Kovulmaya yakın bir durum içerisindeydi. İlk olarak 360 derece görüşmelerini yaptık. Ardından sonuçlarını değerlendirmeye aldık ve kişisel değerlerini bir tarafa bıraktırdık. Hemen ardından tutumlarını değiştirmeye yönelik bir planı konuşmaya başladık. Kendisine karşı olsalar bile diğer insanların fikirlerine saygı duymayı öğrendi.

Kamuoyunun yöneticiye yerleşik bakış açısını değiştirme konusu üzerine çalışmalar yaptı. Bu sayede diğer insanlar da onun neden bu biçimde davrandığını anladılar. Kısa bir zaman sonra yönetici ile diğer herkes arasındaki ilişki çok daha iyi bir duruma geldi. Dostlarınıza, ailenize olması gerekenden daha az zaman ayırıyorsunuz. İşiniz tüm hayatınızı ele geçiriyor. Bunun sonucunda ise yalnızlık duygusuna kapılıyorsunuz. Etrafınızdaki kalabalık içinde bile tek başına olduğunuzu görüyorsunuz. Sorumluluklarınız durmaksızın artıyor. İş arkadaşlarınızla bunları paylaşmanız hemen hemen imkansız. Sizin zayıf, yetersiz bir birey olduğunuzu düşünebilirler. Korkularınızı bile size karşı silah olarak kullanabilirler. Bu durum bir zaman sonra sizi tamamen kuşatır. Doğru kararlar vermenizi engeller, giderek düşünceleriniz üzerinde hakimiyet kurar. Gelişmiş ülkeler içerisinde hemen her yönetici bir koçla çalışmaktadır. Bir yönetici koçuyla birlikte çalışmak size inanamayacağınız derecede yarar sağlar. İlk olarak paylaştıklarınızın gizliliği imzalanacak sözleşme ile güvenceye alınacaktır. Tam bir güven ortamı içerisinde problemlerinizi paylaşabilecek ve birlikte çözümler üreteceksiniz.

Global dünyadaki değişimin süreci ve yüksek rekabet şartlarının yaşandığı iş dünyasında, hedeflerin gerçekleşmesinin ön koşulu, geleceği -iletişim halinde olduğunuz tüm insanlarla birlikte- yönetmek ve planlamaktır. Geleceğin Planlanması çok yönlü bir süreç, bir var olma, ayakta kalma ve gelişme felsefesini içerir. Geleceği yönetmek planların zamanında ve doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır.

İş yaşamınız içerisinde yükselmek mi istiyorsunuz?

İşiniz ve özel yaşamınızı dengelemeyi istiyor musunuz?

Çalışma arkadaşlarınızla daha uyumlu bir şekilde çalışmak ister misiniz?

Daha verimli ve etkili bir yönetici olmayı mı amaçlıyorsunuz?

Bulunduğunuz konum içerisinde saygı duyulan bir yönetici olmayı mı arzuluyorsunuz?

Kendinizi geliştirerek alanınızda güvenilir bir kaynak durumunda olmayı mı hedefliyorsunuz?

Zamanınızı en verimli biçimde kullanmayı mı istiyorsunuz?

Yanınızda çalışan kişilerle daha iyi ve etkili bir şekilde ilişki kurmak mı istiyorsunuz?

Kriz zamanlarında panik yapmadan yeni fırsatları yakalamayı istiyor musunuz?

Eksik olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinizi keşfedip onlar üzerinde ciddi bir şekilde çalışmayı istiyor musunuz?

Bulunduğunuz noktadan daha ileri bir noktaya gitmeyi mi istiyorsunuz?

Yönetici Koçluğu’nun Yararları:

• Özdeğerlilik ve özgüven olgularının gelişmesi

• Hedef belirleme, strateji geliştirme yöntemleri

• Kurumsal hedefler ile kişisel hedefleri bağdaştırabilme

• Karar alma süreci içerisinde iyileşme

• Stres düzeyi ve gerilim oranında azalma

• Ast ve üstleri ile olan iletişim kalitesi üzerinde artış

• İkna ve kendini ifade etme gibi sözel yetkinlikler konusunda gelişme

• Çatışma ve müzakereleri etkin bir şekilde yönetme

• Stratejik düşünme ve planlama konusunda iyileşme

• Risklerin daha etkin şekilde yönetilmesi

• Vizyon ve misyon oluşturma

• Güçlü ve gelişmeye açık alanları objektif bir şekilde tespit etme

• Zorlu durumlar ile başa çıkma konusunda aksiyonların belirlemesi

• İş ve özel hayat arasındaki dengeyi profesyonelce sağlama

• Motivasyon düzeyinde artış

• Kişi için “kör alan” olarak kalan durumlarla ilgili farkındalık ve bu alanlar üzerinde gelişim hedefleri belirleme

• Kişinin davranışlarını keşfetmesini, kısıtlayıcı inançlarını, varsayımlarını ve tutumlarını fark edip olumlularıyla değiştirmesine  yardımcı olur.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Yönetici Koçluğu eğitimi için detaylı bilgi için :

İzmir Yönetici Koçluğu  Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimi için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli  Yönetici Koçluğu Eğitimi için  0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla Yönetici Koçluğu Eğitimi için   0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Yönetici Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yönetici koçluğunun kurum için faydaları nelerdir - yönetici koçluğunu kimler yapabilir - yönetici koçluğunda süreç nasıl işler - nasıl iyi yönetici olunur - liderlik koçluğu - yönetici koçluğu eğitimi -

Yorumlar